C1206C103KCRAC7800-2.5K REELS KEMET
C1206C103KCRAC7800-2.5K REELS Images
Please contact us for more photos of C1206C103KCRAC7800-2.5K REELS
Part Number C1206C103KCRAC7800-2.5K REELS
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206C103KCRAC7800-2.5K REELS
Datasheet download C1206C103KCRAC7800-2.5K REELS.pdf
Request Quotation for C1206C103KCRAC7800-2.5K REELS
C1206C103KCRAC7800-2.5K REELS Specifications
Capacitance Value 0.01 uF
Military Standard
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.6 mm
Case Size 1206
Voltage(DC) 500 V
Max Processing Temp 260
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 10 %
Dielectric
Failure Rate
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Package/Case 1206
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.6 mm
Product Length 3.2 mm